pondělí 3. února 2014

Zázrak jménem Deviantart

Zdravím!

Doufám, že jsem Vás nevyděsila svým trochu pesimistickým předchozím článkem. Potřebovala jsem se jen vypsat z takového divného rozmaru, zvláštní nálady nebo jak to nazvat. Už je o trochu lépe. Jinak mi děláte hroznou radost, co se týče návštěvnosti a komentářů, tetelím se blahem a nestačím se divit, že někoho ty moje výplody vůbec zajímají! :D

Dnes bych Vám chtěla představit stránku jménem deviantART.


Prosím, neděste se toho názvu, nejedná se o žádné umělecké porno stránky! Jde o prostor, kde se můžete svobodně projevit, sdílet své fotografie, kresby, grafické návrhy a nebo třeba povídky, básně či filmové scénáře... zkrátka škála je pestrá, ba dokonce téměř neomezená.
Když jsem tuto stránku poprvé objevila, byla jsem prostě nadšená. Když dobře hledáte, najdete tam mnoho inspirace, překrásné fotografie všech možných témat, umění-od toho, které se tvoří v ruce až po počítačové, nádherné básně...řekla bych, že každý si tam najde "to svoje".

Velkou výhodou je, že stránky jsou mezinárodní, takže navíc máte tu možnost si procvičit jazyk a seznámit se s lidmi z celého světa. Dokonce je zde možnost prodeje Vašich výtvorů-ve formě výtisků. Znám pár českých fotografů, kteří se na deviantART chodí inspirovat. A také tzv. hledači talentů nezahálí a pravidelně kontrolují, zda se na scéně neobjevil někdo nový.

Další poznatek, který jsem za dobu svého působení na této stránce získala, je fakt, že Vás málokdo bude soudit, ať už přispíváte cokoliv. (pokud nechcete přidávat fotky svého špinavého spodního prádla... i když...rozhodně jsou typy, které by to ocenily.) Lidé Vám tam většinou sdělí upřímný názor, ale zároveň se Vám budou snažit poradit, dát rady, abyste se příště vyvarovali chyb. 
Pro mě je DA geniální prostor k tomu, abych vyjádřila sama sebe a to bez obav, s chutí. Jsou určité fotky, které se bojím zveřejnit jinde...takové si najdou na mém profilu vždy své místo. Proto doufám, že na DA zůstanu i nadále v anonymitě, protože tam mám naivní pocit bezpečí, i když pořád svou tvorbu zveřejňuji (= od slova veřejný, Andulko, mysli.), ale chápete...
Mnohokrát mě také někteří jedinci přivedli k dobrým nápadům, inspirovali mě a nebo popostrčili, abych se konečně odhodlala.

Jak je to s prosazením na této stránce? Jako skoro všude a se vším-pokud přijdete s něčím originálním, jiným a pestrým, začnete lidi zajímat. Pokud ale bude Vaše práce naprosto všední, snadno se ztratíte v davu. A také jedno slovo: trpělivost - nejde všechno hned. Slavnými bloggery se také nestanete přes noc. Musím ovšem podotknout, že zájem na deviantARTu je obecně docela velký a málokdy se Vám stane, že by Vám nikdo nic neokomentoval.

Semtam můžete narazit na blbce a neoprávněného kritika, ale s tím se musí počítat. Jedinou velkou nevýhodou DA je skutečnost, že se zde bohužel najde i dost psychicky narušených lidí, úchylů, fetišistů a jim podobných, kteří po Vás možná čas od času budou chtít nahé fotky, vaše punčocháče a nebo Vám rovnou pošlou obrázek svého přirození. Jenže počítat se musí i s tímhle. Přeci jen-je to světová komunita a lidé jsou různí.
Takže je potřeba si chránit soukromí. Kolik toho o sobě sdělíte je ostatně jen a jen na Vás.

A jak takový deviantART vlastně funguje? Úplně jednoduše! Zaregistrujete se a můžete začít přidávat příspěvky. Možná Vám bude chvíli trvat se zorientovat, alespoň já byla ze začátku dost zmatená, ale třeba budete šikovnější (mně to hlavně moc rychle nemyslí a nábytek z IKEI bych sestavovala týden).

Proto jsem udělala menší obrázek pro představu:

I. sektor = Váš profil a jeho nastavení - zde si můžete upravit osobní informace, profilové foto, nastavit si různé funkce, odhlásit se

II. sektor = Zde se orientujete na HLAVNÍ STRÁNCE, vybíráte kategorie, které se Vám budou zobrazovat, filtrujete příspěvky a volíte jejich řazení (od nejnovějšího / nejpopulárnějšího)
Kategorií je vážně požehnaně a ještě se různě větví. Nahoře také můžete vyhledávat přímo pod hesly.

III. sektor = Přehled o Vašich přátelích = lidé, které sledujete (+watch), Favourites = obrázky, které jste "olajkovali"


Tady je rozkliknutá lišta upozornění. Dělí se na 
A) Notices = různá upozornění od tvůrců stránky, aktualizace atp.
B) Watch messages = upozornění na příspěvky lidí, které sledujete, popř. skupin, kterých jste členem
C) Feedback message = Vaše osobní upozornění - někdo Vám favouritoval výtvor / okomentoval / napsal na profil...
D) Notes = osobní zprávy / vzkazy, které si uživatelé mohou mezi sebou posílat (nikdo jiný nevidí)


Takto to vypadá, pokud rozkliknete něčí příspěvek. 
I. = krátké info o autorovi - jeho nick (login), název příspěvku, zařazení do kategorie
II. = možnosti sdílení, ADD TO FAVOURITES = něco jako LIKE tlačítko na fb nebo ♥ na Instragramu (všichni chápeme, ok?), možnost stažení obrázku, popř. zakoupení výtisku
Dole pod příspěvkem se vyskytují komentáře. 


To by bylo asi tak vše, co Vám na úvod mohu o stránce deviantART povědět. Pokud hledáte inspiraci, porozumění, trochu dobrodružství a pestrost, určitě se zaregistrujte!
(jo a registrace je zdarma!!! Takže šupšup, jsme přeci Češi a co je zdarma, to se neodmítá!)

http://www.deviantart.com/

14 komentářů:

 1. deviantart mám ráda, občas tam chodím čerpat inspiraci a pak se tam tak zaseknu a zjistím, že už u toho sedím třeba dvě hodiny :D
  parádní stránka :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo,tam se zaseknout jde veeelmi snadno ;D nejvíc super je,že je vážně rozmanitá:)

   Vymazat
 2. Deviant je hlavní zdroj mé inspirace tak od 14 let, začínala jsem tam s kresbami, teď už se věnuji výhradně fotografii. A ten názzev je podle mě dost výstižný.. je tam dost toho art, ale ještě víc deviant :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kresby se tam dají najít úžasné:) také jsem si ho původně založila kvůli kreslení.
   Pravda...člověk to musí filtrovat :D

   Vymazat
 3. Deviantart mám taky ráda :)

  OdpovědětVymazat
 4. Na DA chodím už strašně dlouho, ani nevím, kdy jsem vůbec začala :D Každopádně je to stále skvělá stránka a je tam toho čím dál víc k vidění :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ho objevila až později, ale ihned mě "chytil":)
   Přesně tak, každý si tam najde to svoje :)

   Vymazat
 5. Deviantart jsem si založila asi před dvěma roky, ale už tam skoro nechodím.. jsem lenoch. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je ale škoda, přijdeš o všechny ty úchyly a devianty :( :D

   Vymazat