úterý 18. února 2014

Mé oblíbené tekutiny

Ahoj,

Jak jsem nemocná, tak mám najednou spoustu času. A i když bych ho možná měla věnovat spíše škole (ne dobře, tak tohle mě ani nenapadlo), raději se budu naplno věnovat blogu. V hlavě se mi rodí tisíce nápadů na články, tak doufám, že Vás neunudím k smrti a nebudete jimi zahlceni.

Zrovna dnes ráno jsem popíjela svůj oblíbený čaj a u toho mě napadlo napsat článek o tom, co si ráda liji do krku. Jakožto propagátor zdravého životního stylu bych asi měla napsat, že piji jen vodu, zelený čaj a popřípadě proteinové drinky, ale to bych kecala nebyla úplně upřímná. 

NEALKO-SEKCE

• VODA


Něco, bez čeho se neobejdeme. Přesto v dnešní době hodně lidí čistou vodou opovrhuje. (A další spousta lidí k ní vůbec nemá přístup, ale to už je zase jiný příběh). Jako malá Andula jsem nebyla jiná, chtěla jsem pít jenom šťávičky, kokakolky a džusíky. Nějaká voda? No fuj.

Můj pitný režim byl katastrofální, ještě do kvinty (prvák) jsem první tekutinu přijímala ve školní jídelně na obědě ve formě místní přeslazené břečky. 
Otočilo se mi to, když jsem začala žít zdravěji. Začala jsem více sportovat a postupem času jsem se čistou vodu naučila pít. Problémem byl fakt, že mi ze začátku vůbec nechutnala a dělalo se mi po ní špatně. Ale zvykla jsem si. Postupně jsem navyšovala množství a nyní? Nyní bez vody nevydržím asi ani půlhodinu. Piji v malých dávkách prakticky neustále. Když nemám přístup k vodě, cítím se jako vyprahlá poušť! Tipuji, že můj pitný režim se pohybuje v rozmezí 3-4 litry vody denně, záleží také na tom, jestli cvičím a jaká je venkovní teplota.
Každopádně jsem moc ráda, že jsem se k tomuhle dopracovala, konečně je babička spokojená a neustále mi nemusí říkat: ,,Když nepiješ, ledvinky pláčou!"

ČAJE


Čaje jsem dříve také nesnášela. Tuším, že za to může maminka a její "výtečný" čaj proti kašli (popř. urogolický zázrak), který mi neustále nutila a řeknu Vám-větší humus neznám. Později jsem čaje začala pít, ale pojala jsem je spíše jako sladkost. Hezky 4-5 kostek cukru (fuj, teď mi to zní jako největší prasárna) a takhle několik šálků za sebou. (divím se, že jsem z toho nedostala hyperglykemický šok). Až s přibývajícím věkem jsem začala přicházet čajům na chuť a nyní je piji téměř pořád. Když potřebuji zahřát, když se potřebuji uvolnit a nebo na dobré spaní. A také už čaje nesladím, protože dle mého názoru cukr akorát ničí jejich chuť. 
Mezi mé čajové oblíbence patří zelený, černý, zázvorový a především jasmínový. Několikrát jsem měla možnost ochutnat opravdu velmi kvalitní čaj dovezený až z Indie nebo Číny a je to nesrovnatelné s tím, co Vám v ČR naservíruje Pickwick do pytlíčků. Nicméně musím říct, že i ty pytlíkové si s chutí dám, když se mi nechce trávit čas louhováním bylinek nebo složitější přípravou. 

• KÁVA


To už je příběh sám o sobě. Kávě jsem přišla na chuť také až poslední rok či dva. Dříve jsem pila spíše mléko s příchutí kávy a stejně jako čaje - pěkně nadopované cukrem. Dnes si bez kávy téměř nedokážu představit den. Piji ji nejen na probrání a načerpání energie třeba před cvičením, ale také na chuť. Prostě mi chutná a když je kvalitní, tak i čistě sama o sobě, bez mléka a jakýchkoliv přídavků. Doma ale nevedeme pressovač, a tak nezbývá, než pít klasické rozpustné kafe. A tam už to mlíčko mít musím.
Nejsem bůhvíjaký kafo-znalec, ale nejraději mám buď jednoduché espresso a nebo cappuccino. Občas však tenhle nápoj pojmu jako sladkost a zaběhnu do Starbucks pro to jejich komerční, odporně přeslazené, ale tak moc dobré kafíčko! (A pak s tím chodím po Praze, aby všichni viděli!!!)

SLAĎOBŘEČKY

Největší zlo, tahleta obludnost
...už jednoduše skoro nepiji. Pokud vyloženě není naprostá nutnost. Zkrátka mi to nechybí a nechutná, vodu doslazovat žádnou šťávou nepotřebuji a limonády typu fanta - ty jdou také mimo mě. Když mám chuť na džus, tak si vymačkám ovoce v odšťavňovači. Občas mě však popadne chuť na kolu, třeba jednou za půl roku, a tak si koupím colu zero. (pro dobrý pocit, víte co. Protože umělá sladidla jsou MNOHEM menší zlo než cukr ;D). A nebo třeba taková domácí bezinková limonáda, tou ovšem nepohrdnu! 

ALKO-SEKCE

 Tady se již dostáváme k zajímavější části. Nejsem totiž nijak striktní a příliš důsledná, co se toho healty-lájfstájlu týče a občasnou skleničku (či dvě.) (nebo tři) mého oblíbeného alkoholického nápoje si zkrátka neodpustím. 
Prošla jsem si obdobím, kdy jsem pila dost, často jsem chodila na různé akce a odcházela v ne úplně namladouslečnuseslušícím stavu. To už mám naštěstí za sebou a nemám potřebu se opíjet. Pokud piji alkohol, tak proto, že mi zkrátka chutná. (což je možná ještě horší) a beru to jako součást příjemného posezení s přáteli někde v pátek večer v hospůdce. Protože tam vážně zelený čajík srkat nebudu.

• PIVO

Vidíte ten nádherný zlatavý mok? Tu hustou pěnu? To orosené sklo...
aaaach ♥
V tomto směru jsem správná Češka. Na pivo prostě nedám dopustit a mám ho hrozně ráda. Přiznám se, že si ho nedávám jen v hospodách, ale sem tam malou skleničku i na chuť k obědu (třeba ke grilovanému masíčku!). Dříve jsem se piva bála, protože mělo moc kalorií, dnes to vážně nechápu. Navíc taková sklenička piva denně podporuje trávení, snižuje krevní tlak a zlepšuje pleť! (Tohle alespoň tvrdí omlazeni.cz... takže to MUSÍ být pravda). Jo a po černém pivo rostou prsa! (Něco mi ale říká, že i kdybych ho pila po litrech, jediné, co mi vyroste, bude tak možná pupek).
Mívala jsem nejradši Plzeň, ale nějak se mi přepila a teď si raději objednám Kozla nebo Lobkowitz. A neodmítnu ani malé, skromnější pivovárky jako třeba Kaštan. 

• VÍNO


Víno se také řadí na přední příčky, mám ho moc ráda hlavně třeba k rodinným večeřím, na oslavách nebo k nějakému zobání v podobě sýrů. A nebo v dobré společnosti básníků v Kafírně
Nedokáži říct, zda mám radši bílé a nebo červené... pokaždé mám chuť na jiné. Ostatně růžovým také nepohrdnu! 
Jedno ale vím jistě - vína nesmím vypít moc, jinak to dopadá asi takhle.
o ranním bolehlavu nemluvě!

• KOKTEJLY A DALŠÍ ,,DÁMSKÉ CUCÁNÍ"


Jednou za čas mám chuť na něco typicky holčičícho. Na něco přeslazeného a dobrého, co nepálí v krku. A na něco krásně nazdobeného a barevného. A s roztomilou třešničkou navrchu! 
V takových případech svolávám kamarádky a jdeme si hrát na Sex ve městě někam do baru. Horší je, že takové akce nemůžeme dělat příliš často, protože to dost leze do peněz. (aneb Mojito za 150,-, neber to!). Pokud tedy nevyužijeme svých ženských předností a nenecháme za sebe platit. (ale to my neděláme, protože jsme slušné.)
A když nad tím tak přemýšlím, pitím takových koktejlů porušuji všechny své předchozí zásady o odmítání džusů a limonád plných cukrů.  
Jenže tohle je koktejl, to se nepočítá, protože je to dobrý.

Akorát jsou tyhle malé a sladké potvory dost zrádné a špatně se odhaduje množství. Stačí si objednat o jeden Orgasmus víc (hele, takhle se fakt jeden koktejl jmenuje!!) a může to mít neblahé důsledky.


TVRDÝ ALKOHOL

Ale flašky mají krásné, to se jim musí nechat!
Tak ten skoro nepiji. Vážně - vodka, rum, tequila...to není nic pro mě. Na chuť jsem to nikdy nepila a s nejvyšší pravděpodobností nikdy pít nebudu, protože mi to (kupodivu) vůbec nechutná. Takového panáka si dám víceméně výjimečně a spíše symbolicky. A pak je tady vodka. Jestli chcete, abych se na místě pozvracela, stačí mi dát k tomu průzračnému zlu přičichnout!

tohle mě ovšem pobavilo!:D


No a to by bylo asi tak vše k mému pitevníčku. (Bože, to zní hrozně a dost nepatřične... ale jak jinak nazvat picí jídelníček?)

Co vy a Vaše oblíbené nápoje? Sladíte? Pijete alkohol? 

29 komentářů:

 1. Na čistou vodu nedám dopustit, jasmínový a zelený čaj je taky božský. Můj taťka třeba říká, že čaj s cukrem neníčaj, ale sladka břečka, s čímž naprosto souhlasím :D. A když Starbucks? Tak jedině překapavána káva nebo cafe americano!! :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tatínek má svatou pravdu! :D Ty jo, tak přesně tohle jsem ve Starbucks nikdy neměla...ale říkám si, že bych si možná u nich někdy měla dát "opravdovou" kávu, když ji mají tak kvalitní :)

   Vymazat
 2. Když jsem byla menší, tak jsem taky moc vodu nepila. Ne, že by mi nechutnala, ale raději jsem pila pomerančový džus (po něm jsem se mohla zbláznit!). Ale teď si nedokážu představit, že bych pila jen džus.. Voda, voda, voda! :)

  Čaje miluji. Ze začátku jsem pila pouze zelené čaje z pytlíku, ale od té doby, co brácha začal pracovat v čajovně, tak máme doma asi deset druhů sypaných čajů, takže pytlíkové už skoro vůbec nepiji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pomerančový džus jsem také měla moc ráda, ještě mulťák!:D Přesně tak, už mi aani nic jiného kromě vody nezažene žízeň:)

   Tak to se máš, rodiče právě dodávají do čajovny keramiku, takže také občas něco přivezou :)

   Vymazat
 3. Au jak spadne :D
  Jinak přesně proto na bazén chodím, navíc mě tam pustí i když je zavřeno takže ten klid ♥ boží !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hrozně jsem se u toho nasmála:D
   Tak to naprosto chápu, musí to být skvělé, já bohužel nikdy bazén pro sebe nemám/

   Vymazat
 4. Já bych bez vody taky nemohla přes den fungovat :D ,,Slaďobřečky nenávidím, už jen ta odporná brava, no fuj! A alkohol piju jen občas, na nějaké akci a tak. To si potom vybírám pití typu frisco, jelzin a podobně. Přeslazený, ale moje nejoblíbenější :D Nechápu, jak můžeš mít ráda pivo :o V tomhle ohledu asi nejsem Čech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a čajů dokážu vypít litry! Akorát jsem si teď zase nějak zvykla sladit je medem, a už se mi to přestává líbit... Třeba zázvorovej je super :)

   Vymazat
  2. Přesně, když vodu nemám, tak dokážu být pěkně protivná :D Barvu radši komentovat nebudu, z toho ta chemie přímo volá. Haha, frisco mám ale taky ráda, takové milé dámské pití :D Hodně holek kolem mě si klepe na čelo, že mi pivo chutná..asi to mám po tátovi.
   Zázvorový mě baví, ještě v kombinaci s citronem! :) A trochu medu neuškodí ;)

   Vymazat
 5. hello dear. you have very nice blog. I love it <3
  tell me what about follow each other, I always follow back so let me know (>‿♥)
  xoxo from Spain
  www.thegrisgirl.blogspot.com.es

  OdpovědětVymazat
 6. Také pijí hlavně vodu, ale teď v zimě především čaje ;-) pro zahřátí. Mela jsem období kdy mi strašně chutnal cerny čaj ale s hoodně cukrem ;-) teď už pijí také bez cukru. Většinou pravé ty v sáčku a tak chutě moc nerozeznavam. Proste to nějak chutná ;-) hlavně ze zahřeje

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jojo, když se člověk vrátí vymrzlý, tak je čaj nejlepší záchrana:) Černý čaj je také výborný s mlékem, hezky po anglicku :)

   Vymazat
 7. K úvodu - už se moooc těším na tvé další články, jen nás zahlcuj, nikomu to vadit nebude ( nebo aspoň mně ne! ) ;-)) Fakt v mnoha věcech se s tebou shoduji ohledně té nealko-sekce. Mně se dřív po vodě taky dělalo blbě ( což teď absolutně nechápu ), pak jsem si zvykla a kromě vody a zeleného čaje nic nepiju :D Taky jsem dooost sladila, ale teď už jenom trošku medu :)) No a co se týče alko-sekce, já se v tom nevyznám. Jsem slušné děvče z vesnice, takže nic. :D :D Ne dobře, ale obdivuju tě za tu chuť k pivu, já mu na chuť nepřijdu nikdy, a přitom je to ( podle omlazeni.cz ) tak zdravé, že? :D No prostě super článek a zase moc vtipný! :D

  Ještě bych ti taktéž chtěla poděkovat za všechny tvé strašně moc milé a povzbudivé komentáře na blogu. Když se vyjádříš k tématu a tak, to vždycky moc potěší! :))) Takže děkuji. A drž se, s tou psychikou to mám taky často "nahoru-dolu", ale už jsem si zvykla, že vždycky přijde to lepší období a věřím, že to lepší období jednou nastane definitivně! Tak se brzy uzdrav ( nebo taky ne - abys mohla přidávat často příspěvky ) :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se Ti články líbí a že je někdo čte!:)) Je to zvláštní, že? Úplně si vybavuji, jak se mi z vody zvedal žaludek...nepředstavitelné :D Medem také občas trochu přisladím, hlavně když marodím, tak čaj s medem a citronem bodne:) Možná buď ráda, že jde alkohol mimo Tebe!:D Asi ani o nic nepřicházíš ve finále:) Jako omlazeni.cz vždycky pobaví!:D I když věřím, že zrovna pivo je vážně prospěšné, také jsou v něm skoro samé přírodní věci:)

   A nemáš vůbec zač, moc se mi Tvůj blog líbí a vždy se tam ráda vracím!:) A znám ten pocit-když někdo hezky okomentuje článek, vždycky se úplně tetelím štěstím :D A děkuji za přání, také se drž, však ono se to vždycky nějak zvládne! :) Hlavně být v pohodě a obklopen lidmi, kteří Tě mají rádi.

   Haha, to bys mi přece nepřála! ;D :D

   Vymazat
 8. boží článek :) haha slaďobřečky :D kde je ta doba, kdy jsem vypila dvě lahve denně :D dnes už jen vodu, občas fresh, čaj a káva :)...no dobře a kakao :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:) přesně, také nad tím teď kroutím hlavou!:D Kakao jsem neměla ani nepamatuju, teď jsem na něj dostala chuť.

   Vymazat
 9. Závidím ti tvůj pitný režim a začínám se stydět :D Dík za tip na Jasmínový čaj, já nejvíc ujíždím na černém, zeleném a heřmánkovém, tak zkusím ještě tento :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byla dřina to začít dodržovat, ale je to hrozně důležité, tak šup šup, hned si běž dát skleničku! (vody samozřejmě:D). Určitě ho vyzkoušej, je výtečný:)

   Vymazat
 10. S vodou a čajíčky jsme na tom úplně stejně! :D
  Pivo i víno si také ráda dám, nějak moc to neřeším, i když poslední dobou jsem toho vypila až až a měla bych zase trošičku přibrzdit. :X :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také si někdy říkám, že bych měla zvolnit :D Ale když se to nepřehání, je to v pohodě:)

   Vymazat
 11. taky nejčastěji piju vodu nebo čaj :) miluju značku Ahmed! do čaje si dávám jen lžičku medu a citron, kafe si dovolím vždycky jen jedno za den :D rozpustné s mlékem a max. kostku cukru :) z alko-nápojů toho moc nepiji, jen bílé víno:) ale minimálně..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahmed máme zrovna doma!:) Je skvělý:) Kafe jsem dříve také limitovala, ale jak máme náročnější školu, už na to kašlu a vypiji za den klidně 3 šálky:/

   Vymazat
 12. Já vodu piju hlavně když jsem někde, mám s sebou vždy lahvičku, ale doma sáhnu raději po čaji. Jsem čajová, kávu nepiju. Mám ráda ovocné 100% šťávy a smoothie.
  Z vína je mi zle, i když růžové zvládám, ale nejraději si dám to pivo. Nebo absinth, whiskey.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to já i doma piju hrozně moc vody, až se mi smějí, že jim ,,vychlastám potrubí":D
   smoothie jsem si dělávala dřív v létě, hlavně z vodního melounu:)
   :D ty jo, dobrou whiskey bych ještě pochopila, ale absinth?! :D Jak to můžeš pozřít.?

   Vymazat
 13. Anča NEPIJE vodku? a to jako od kdy?:D byly doby kdy jsem ti ji od pusy musela trhat!:D

  OdpovědětVymazat