pondělí 17. března 2014

Fejeton věnován školním jídelnám

Ahoj!

Omlouvám se Vám, ale vážně mě tlačí čas, nestíhám nic do školy a těch pár minut volna věnuji právě škole. Proto dnes nemohu napsat žádný delší článek ani odpovědět na komentáře, ale slibuji, že zítra se na to vrhnu!
Jinak Vám děkuji za to, že články čtete, i když jsem takhle neaktivní, opravdu si vážím takové návštěvnosti!

Na dnešní den jsme v rámci češtiny dostali za úkol napsat fejeton na téma školní jídelny.
Fejetony jsem vždycky ráda četla, ale nesnášela jsem jejich psaní, protože mi to zkrátka nešlo, nejde a nikdy nepůjde. Neumím být vtipná na povel, a tak jen tiše závidím spolužákům, kteří se ušklíbnou a za 10 minut vyvrhnou mistrovské dílo plné sarkasmu a ironie, nad kterým se řežu jako pominutá.

Tudíž vlastně ani nevím, proč to sem dávám. Asi abyste se mohli zasmát. A je jedno, jestli fejetonu nebo mým marným pokusům o vtipnost.

---------------------------------------------


ŠKOLNÍ JÍDELNA 

Školní jídelna je institut, na který se odjakživa objevují velmi rozmanité názory. Pro mnohé lidi je jídelna místo, kde se… no zkrátka najedí – a možná dokonce i dobře. Jakmile se ale přidá přívlastek školní, už je zle, kdekdo se pomalu křižuje a automaticky se chytá za břicho.

 Je možné, že některé školní jídelny se staly inspirací pro hororové filmy a v jejich prostorách se zrodilo mnoho příběhů a pohádek. O karbanátku a tasemnici, Jožin ze Špenátu, Vepřový plátek – dusící zabiják, Jak si chytrá horákyně z hovězího podrážky vyrobila nebo například Kterak salát po svých odešel.
Jistěže většina z těchto příběhů je smyšlená a obecně se dost přehání ohledně toxicity školního jídla, avšak je pravda, že ani samotní zaměstnanci jídelny se nikterak nesnaží o zlepšení veřejného mínění. Zřejmě si myslí, že primánkovi, který se děsí špenátu, pomohou tím, že mu tu zelenou hmotu kydnou na talíř se smrtelným výrazem a jasným varováním v očích, že pokud se bude ofrňovat, příště v jídle najde tajnou přísadu v podobě plivance.

 Abychom ale nemluvili jen o samých negativech školního stravování, je třeba připustit, že jídelna skýtá také mnoho pozitiv, například pestrost jídelníčku. Variabilita je totiž vážně neuvěřitelná, kde jinde se Vám stane, že pakliže nemáte chuť na kuřecí s rýží, můžete si místo toho zvolit kuřecí s bramborem? A nebo dokonce kuřecí salát! Jediný zádrhel by mohl nastat v situaci, kdy jste vegetarián.
Dále Vás jídelna pravděpodobně naučí nejen akceptovat, co přichází, nýbrž se také efektivně vyhýbat tomu, co přiletí. Bramborové katapulty z vidliček se totiž vždy těšily značné oblibě.
V neposlední řadě také můžete zažít svůj zářivý moment slávy. Stačí elegantně upustit tác na zem a uvidíte, že obdržíte aplaus jako ještě nikdy v životě.

 Na závěr bych ráda dodala: přestaňte být zhýčkaní a mějte rádi školní jídelny, vždyť ony nakonec nebudou tak špatné! Jen za posledních 30 let rozšířily sortiment omáček z UHO na UČO (univerzální červená omáčka) a dokonce USO (univerzální sýrová omáčka)! O tom, že si nemusíte lámat hlavu, zda je polotvar na talíři karbanátek, řízek či steak, protože to vypadá i chutná všechno stejně, nemluvě.
Tak co víc byste chtěli, vy nevděčníci? 

--------------------------------------------------------------

Když už jsme u tohoto tématu, jaký máte názor na školní jídelny Vy? 

40 komentářů:

 1. Tvůj fejeton se mi moc líbí. :)
  Já nevím, ale naší školní jídelnu na základce jsem měla ráda. Jídlo chutnalo (až na pár výjimek) dobře a na obědy jsem se těšila. Každopádně také tu vždycky proběhlo velké haló, když někdo rozbil skleničku. :D
  Dál už jsem do školních jídelen nechodila. Vlastně chodila - na praxi - a možná to bylo důvodem, proč už jsem nechtěla do školní jídelny na oběd chodit. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, jestli se líbí:)
   Ona ta nše jídelna také není tak špatná, asi to vyznělo špatně z toho fejetonu, snažila jsem se ho psát jako pravý fejeton-čili trochu rýpavě :D Jinak jsou i jídla, která mi u nás chutnají a moc :)
   Praxi v jídelně bych asi absolvovat ale nechtěla :D

   Vymazat
 2. my psali fejeton na téma pomluva:D nemám ráda slohy!
  školní jídelny rozhodně tak špatné nejsou :) mě třeba na střední naučili jíst mnoho věcí, který jsem dřív nepozřela :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. žádný kašičkový klub, další tři měsíce pauza :D:D

   Vymazat
  2. Pomluva je náhodou docela dobré téma :D A slohovky jsem naopak vždycky měla na čj snad nejraději! :)
   Jo? Tak to mě zase jídelna naučila určitá jídla nesnášet-třeba plněné paprikové lusky :D ALe jinak ani ta naše není tak zlá, ono to vyznělo asi špatně díky tomu fejetonu :D

   Ale no taaak, nevíš, co je dobrý ;D

   Vymazat
 3. Náhodou to máš moc hezky napsaný :) Ty názvy univerzálních omáček jsem nikdy neslyšela - to jsi vymyslela ty? :D Já jsem do školní jídelny chodila asi dva roky na základce a musím říct, že nad omáčkou třikrát týdně se mi už obracel žaludek :D Ale táč s ovocem tam měli dobrej :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to děkuji :) Vážně neslyšela? Myslela jsem, že UHO = univerzální hnědá omáčka, je všeobecně rozšířený pojem :D To se vymyslelo už dávno-ještě za dob komunismu, kdy to byla v jídelnách běžná žáležitost a dodnes si z toho lidé dělají srandu :D
   Aspoň, že jste tam měli to ovoce, u nás se dává 1x týdně a to ještě jen někdy :D Ale jinak jsou jídla, která mi tam chutnají:)

   Vymazat
 4. Náhodou, já jsem se pobavila, moc se mi tvůj fejeton líbí :-)
  Já jsem měla zkušenost s jednou super jídelnou, ale zase jednou, co byla široko daleko "proslavená" tím, jak tam blbě vaří...ale přežila jsem, to je hlavní :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to mě těší, děkuji :)
   Ono asi záleží, CO za jídelnu to je:D Kamarádka má na škole úplně skvělou, mají tam i neomezený přísun zeleniny a veliký výběr :) od toho se ale zase odvíjí cena, že.

   Vymazat
 5. :D dobrý článek :) Já se školní jídelnou moc zkušenosti nemám, na základce jsem na obědy chodila k prarodičům a na střední pro jistotu na žádné nechodila :)) Ale věřím, že někde vaří dobře, co jsem tak četla a i slyšela, někde mají i na výběr vegetariánské menu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:)
   Asi jsi zase o tolik nepřišla :D Ale je pravda, že některé jídelny na tom nejsou vůbec špatně, obzvlášť v dnešní době :) chce to "chytit" tu správnou.

   Vymazat
 6. Mně školní obědy nikdy moc nevadily, takže v pohodě!:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Není to tak hrozné, na některých školách vaří vážně dobře.

   Vymazat
 7. Haháá náhodou jsem se zasmála! :) :D Na základce jsem měla školní jídelnu ráda jen kvůli zákuskům a pudinkům :D Jinak omáčky- obarvená voda a malé porce, vážně malé :D Ale vzpomínám ráda, protože na střední jídelnu ani nemáme :D Jezdí nám tam bageťák a samý smažáky? No radši si vařím sama :D :)
  Jinak tu zapečenou ovesnou kaši dělám tak, že jsi uvařím svou porci ovesných vloček- jakoby jak jsi zvyklá, prostě svou oblíbenou ovesnou kaši :) Do zapékací mističky si nastrouhám třeba jablko, posypu skořicí, zaleju půlkou kaše, posypu znovu jablkem a znovu zaleju kaší :) Pak to šoupnu do trouby na 30minut na 190 stupnů a pak si hezky papkám :) Na to jablko si hodím ještě nějaký ten oříšek, semínka..:) Jednoduché a mnaaaaam :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda! :D :)
   Haha, zákusky nám dávají také, ale chutná to jako prací prášek, což fakt nechápu. Jinak porcičky také občas máme jako pro vrabečky, ale vesměs nevaří špatně :)
   Vážně nemáte jídelnu? Páni, to mě ani nenapadlo, že by někde nebyla...pak je asi řešení si nosit svoje obědy no, o tom jsem také přemýšlela, ale jsem líná :D Tyhle Crocodile bagety prodávají u nás v bufetu a to je tedy úkaz zdravé stravy-..:D

   Děkuji mockrát, to zní dobře, určitě vyzkouším!:))

   Vymazat
 8. :D vtipné, no abych se přiznala vždycky se na ten oběd těším, hlavě ted v zimě na teplé jídlo, ale často si také nosím něco z domu když jídlenčíke nabízí knedlíky na sladko/knedlíky na slano/žízek :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uznávám, že to teplé jídlo v zimních časech vážně bodne:)

   Vymazat
 9. Moc pěkný fejeton :-)
  UHO je legendární, na to se nedá zapomenout :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, děkuji :)
   Ano, ano, UHO se zapsala trvale do dějin :D

   Vymazat
 10. Koukám, že se nic od té doby, co jsem vylezla ze školy nezměnilo :) Je pravda, že někdy jsem si nevybrala vůbec (3/4 jídel nejím, jsem zhýčkaná), ale některá jídla stála za to. Moje nej byly bramborové placky s dušenou zeleninou. Ať člověk krájel sebevíc, tak to prostě ukrojit nešlo (placky), jen zuby se jakžtakž chytaly a ven si myslím, že to šlo opět vcelku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi záleží na tom, jak kde -na kterou jídelnu člověk narazí :) a ta naše není tak špatná, asi to vyznělo dost drasticky z článku :D
   Jinak nad plackami jsem se pobavila, u nás je nejhorší pochoutkový salát = nastrouhaný šunkový salám a majonézou -> kouzlus mňamózus, vážně.

   Vymazat
 11. Dobré! :-D
  V mé slohovce by byl ještě odstavec plný traumatu, když nás jako prcky nutila jedna nepřijemná učitelka všechno sníst! A pak taky systém papírových stravenek a neskutečná páteční fornta, ach, sladké vzpomínky na mládí! Jinak se u nás na základkách vařilo docela nudně (tenkrát se ještě nedalo vybírat z více jídel), ale jíst se to většinou dalo (až na exotiku typu prejt, přes to můj vlak prostě nejel). Nejlepší vzpomínky mám na boršč, který odmalička miluju, a na čevabčiči, jinak je to všude asi fakt dost podobné. UHO, brambory bez chuti, tuhý plátek masa... Na střední jsem si už tahala oběd v krabičce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aaano, každ máme asi nějaké to své trauma :D Nás tedy nutili dojídat ve školce-na tu odpornou játrovou pomazánku nezapomenu. A u nás v jídelně doteď straší taková šedivá baba...jakmile položíš příbor byť jen na sekundu, už je u Tebe a kamenným hlasem pronese - ,,dojedl jsi ? Tak odejdi." Jde z ní strach.
   Fronty-to je další kapitola, nedělali jste náhodou "domino efekt"? :D
   Dnes se právě už pokouší o taková exotická jídla, jednou nám dokonce dělali šmakouna nebo mořské plody...ale ani jedno poživatelné nebylo, takže zlaté řízky :D

   Vymazat
 12. Jsem zvedava jak to vše dopadne, každopádně si splníme sny ! :D

  OdpovědětVymazat
 13. musím se přiznat, že na základce jsme měli dobrou jídelnu a žádné UHO, jsem nikdy nepoznala to až na střední byla strašná jídelna. ted si vařím sama, takže tyhle problémy nemám, ale slyšela jsem že v meze to stojí za prd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My na základce měli právě horší, záleží jak kde no :)
   Sama bych si vařila docela ráda, ale jsem líná, takže radši do jídelny:D

   Vymazat
 14. :-D tak to je vážně dobré, díky za rozesmátí takhle navečer! Na základce jsem chodila do školní jídelny a bylo to super, je pravda, že sem tam něco přistálo navíc v mém talíři, jindy něco skončilo na okně,či na stropě. Ale celkově vařili dobře, krom teda rybího filé s bramborovou kaší-to do dneška prostě nesnesu. Na střední to bylo jiné,byli jsme zhýčkáni-chodila jsem na hotelovou cestovního ruchu na minutky,kde jsem se vypasila,takže vařili fakt dobře :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem opravdu ráda, že to někoho pobavilo! :D
   Zajímavé je, že většina lidí píše, že lepší jídelnu měli na základce, to my to máme přesně opačně :) A znechucovat určitá jídla umí jídelna taky skvěle-já zase nepozřu plněné papriky :D
   Na hotelovou? Tak tam museli zákonitě vařit skvěle! :D

   Vymazat
 15. já už do školní jídelny nechodím mnoho let a už rok si vařím obědy doma a beru si je do školy, naštěstí máme mikrovlnku... vařím si vždy na dva dny stejný oběd, abych nemusela vařit každý den a naprosto mi to vyhovuje:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ta mikrovlnka je skvělá, kdybychom ji měli, asi bych si také nosila své obědy. Jenže se mi nechce je jíst studené :)
   To je asi dobrý systém, člověk pak ušetří čas.

   Vymazat
 16. Mne ve skole docela chutna, jen mi vadi, ze obcas jsou ty porce fakt prtavy a nekdy dost chybi bílkoviny :D a kdyz se mi nic nelibi z vyberu, tak si to odhlasim a prinesu si svoje :) na zakladce to byl des :D ted tam chodi bracha a nestezuje si ani pan instruktor z autoskoly ne a asi se fakt polepsili, protoze nabizi dalsi 4. moznost a to zdravou :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je asi takový obecný problém-také míváme podstatně více rýže a jen kousíček masa, takže na bílkoviny se moc nedbá. Ale porce máme docela v pořádku, člověk se z toho nají, ovšem přejedení fakt nehrozí :D Říkala jsem si-že bych to dělala podobně-kdybych si prostě nevybrala, udělala bych si oběd svůj :)
   To je hezké, že dělají už i zdravé verze...třeba to jednou pokročí tak, že bude chodit do jídelny jen a jen radost :D

   Vymazat
 17. To je povedené :D. Já do školní jídelny nechodím ze zdravotních důvodů (nemůžu jíst úplně všechno) a také proto, že jsem vegetariánka..(a také protože jsou to blivajzy samozřejmě :D). Do školy si nosím svoje obědy v krabičce a jsem spokojená :D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :D
   Je pravda, že pokud je člověk na něco alergický, je to těžší...a nebo právě vegetariáni-na ty v jídelnách moc nemyslí.
   Mně akorát přijde to krabičkování další přítěž-tahat to s sebou, jíst oběd studený, vařit si dopředu..asi jsem na to moc líná :D

   Vymazat
 18. Strašně mě pobavila fáze s kuřecím - leč bohužel - tvůj fejeton se zakládá na pravdě.
  Já díky bohu (už) do školní jídelny nechodím.
  Na základní škole vařili dobře.
  Na první středí to bylo horší.
  A na té současné to je nejhorší. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že to někoho pobavilo :D Ona ta naše jídelna tak špatně nevaří, nicméně určité pasáže jsou z reálné zkušenosti.
   Koukám, že vážně všichni tvrdí, že nejlépe vaří na základce :D

   Vymazat
 19. Já si na školní jídelnu stěžovat vůbec nemůžu. Samozřejmě, že se najde jídlo, co mi nechutná a o většinu jídel bych v restauraci nezavadila ani pohledem, natož abych si je objednávala, ale vždyť ošklivé to určitě není. Jen prostě nesmíme být rozmazlený. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. On článek asi vyzněl hodně negativně, ale naše jídelna tak špatná není :) Kdyby byla, asi už tam nechodím.
   Jinak jsi to napsala hezky, možná jsme až moc zhýčkaní :)

   Vymazat